O NÁS
V naší mateřské škole se nachází dvě předškolní třídy (5-7 let) a čtyři věkově smíšené (2-5 let). Všech šest tříd pracuje na principech zdravého životního stylu.
Školní vzdělávací program
Motto:
„Dítě k nám přichází z duchovního světa.
Přistupuje k nám se svou záhadou a je na nás, abychom ji luštili den po dni, hodinu po hodině.“
Charakteristika vzdělávacího programu
Dlouhodobý cíl
…společně s rodinou vytvořit dětem vnitřní oporu pro upevňování „lidství“ – hierarchii hodnot, odvahu, kreativitu, činorodost, víru ve zdar a především lásku k sobě a ostatním… Jiřina Prekopová
Hlavní cíl školního vzdělávacího programu
Hlavním cílem školy je to, aby se děti mohly zdravě rozvíjet a učit se. Aby se ve škole cítily dobře a spokojeně, měly možnost získávat nejen mnoho zajímavých zážitků, ale také vše, co potřebují pro svůj další život a vzdělávání. Vzdělávání by mělo být pro dítě činností přirozenou a nenásilnou, jeho učení by mělo probíhat spontánně. Znamená to stavět na vnitřní motivaci dítěte a jeho osobní aktivaci.
Cíle školního vzdělávacího programu
  • Rozvoj sociálních vztahů, prosociálního chování
  • Vnímání člověka, společnosti, přírody, jako součástí jednoho neoddělitelného celku
  • Tvoření podmínek pro tělesnou, duševní a společenskou pohodu dítěte po dobu jeho pobytu v mateřské škole
Cíle naplňujeme těmito prostředky (metodami a formami práce), uplatňováním těchto zásad
  • respektováním přirozených lidských potřeb (fyziologické potřeby; potřeby bezpečí; potřeby sounáležitosti, náklonnosti a lásky; potřeby uznání, sebedůvěry; seberealizace, sebenaplnění)
  • vnímáním každého dítěte jako jedinečné bytosti, která má právo rozvíjet se a učit v rozsahu svých možností a potřeb (vzdělávání je založeno na individuálním rozvoji jednotlivých dětí)
  • učením na základě prožitku a zkušenosti, prostřednictvím vlastních činnosti dětí, tzv. prožitkového učení
  • upřednostněním prožitku před výkonem, procesu před výsledkem
  • vytvářením rovnováhy mezi řízenými činnostmi a spontánními hrami, zařazováním nepřímo řízených činností
  • využíváním náhodně vzniklých situací, situačním učením
  • rozvíjením komunikace a spolupráce mezi dětmi, kooperativním učením
  • rozvíjením emoční inteligence – umět se podívat na situaci očima druhého, vcítit se do něj, zabývat se jím, když potřebuje a ne až budeme mít čas
  • svým vzorem
  • podporou zájmu rodičů o dění v mateřské škole
Vzdělávací obsah
Vzdělávací obsah tvoří pět tematických celků
  • Vím, kdo jsem a kam patřím
  • Žiji uprostřed stálých přeměn v přírodě
  • Učím se zvládnout, co život přináší
  • Chráním si své zdraví a podporuji zdraví ostatních
  • Co už umím

Jedná se vlastně o integrované bloky – v každém z nich se integruje (propojuje) vzdělávací nabídka, dílčí vzdělávací cíle ze všech vzdělávacích oblastí Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání:

• Dítě a jeho tělo – oblast biologická
  • Dítě a jeho psychika – oblast psychologická
  • Dítě a ten druhý – oblast interpersonální
  • Dítě a společnost – oblast sociálně kulturní
  • Dítě a svět – oblast environmentální

O tyto tematické celky se opíráme při tvorbě třídních vzdělávacích programů. Na úrovni tříd učitelky plánuji tzv. tématické části. Pro účely našeho ŠVP je tematická část výběrem vzdělávací nabídky z jednotlivého tematického celku. Podoba zpracování a časové rozpětí tematické části je plně v kompetenci učitelek na třídách.

21. 6. 2017